Wycieczka klasy 2B na wystawę pt. „TERAKOTOWA ARMIA CESARZA QIN”

9 marca 2018 roku klasa 2B PSP Nr 5 w Nisku była w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli na niezwykłej lekcji muzealnej towarzyszącej wystawie pt. „Terakotowa armia cesarza Qin”. Uczniowie uczestniczyli również w warsztatach plastycznych pt. „Święto lampionów”. Organizatorem wyjazdu była wychowawczyni klasy 2B – mgr Monika Piędel.

Na wystawie prezentowano kopie figur wojów, wykonanych z wypalonej gliny, odzwierciedlające posągi pochodzące z grobowca pierwszego chińskiego cesarza Qin Shi Huang Di. Oryginalna Armia Terakotowa to około 8 tysięcy figur zakopanych razem z cesarzem w 210r. p.n.e., która miała strzec władcę. Figury zostały znalezione w 1974 roku przez rolników kopiących studnię, a od 1987 r. znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Na wystawie prezentowanej w stalowowolskim muzeum można było zobaczyć około 40 replik terakotowych wojowników, wśród których znajduje się sam cesarz Qin, żołnierze piechoty, łucznicy, oficerowie, a także konie, zaprzęgi.
Warto dodać, że to właśnie ten władca rozpoczął budowę Wielkiego Muru Chińskiego, zjednoczył antyczne Chiny, dając początek współczesnemu państwu chińskiemu, a także wprowadził jednolity system miar, wag, wspólną dla wszystkich walutę i alfabet.
Ekspozycja jest znakomitą okazją, do poznania jednej z najstarszych cywilizacji i jej osiągnięć.
Zdjęcia i opracowanie tekstu:
mgr Monika Piędel