„MATEJKO” – klasa 2B na lekcji muzealnej

17 maja 2018 roku klasa 2B wraz z wychowawcą mgr Moniką Piędel była na lekcji muzealnej i warsztatach związanych z wystawą pt. „Matejko”.

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli inauguruje obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę wystawą wyjątkowego malarza – Jana Matejki.
Wystawa „Matejko”, jest przygotowana także z okazji 180. rocznicy urodzin Artysty i 125. rocznicy jego śmierci oraz w jubileusz 200-lecia Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Jan Matejko (1938–1893), jeden z najważniejszych polskich artystów, malował przede wszystkim kompozycje historyczne: Bitwa pod Grunwaldem, Kazanie Skargi, Hołd pruski, Kościuszko pod Racławicami, Batory pod Pskowem, Sobieski pod Wiedniem, Zamoyski pod Byczyną. Malował także portrety znanych osobistości i rodziny. Jest autorem polichromii w kościele Mariackim w Krakowie.

Wystawa prezentuje ponad dziewięćdziesiąt prac – obrazów olejnych, szkiców rysunkowych, reprodukcji drzeworytniczych i litograficznych jego prac. W siedmiu tematycznych przestrzeniach – Warsztat, Historia, Religia, Polichromia Mariacka, Pomnik Adama Mickiewicza w Krakowie, Portrety, Recepcja. Na wystawie można zobaczyć dzieła bardzo rzadko pokazywane, m.in. przedstawienia Matki Boskiej ze Skarbca z klasztoru Paulinów na Jasnej Górze, z Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie wizerunek Jana Kochanowskiego, czy unikatowy zbiór szkiców do albumu Ubiory w Polsce z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Opracowanie tekstu i zdjęcia: mgr Monika Piędel